اصفهان تحول ,آخرین تحولات سیاسی و اقتصادی اصفهان

همیشه در تنگناها ابتکار عمل دولت‌ها بیشتر می‌شود

به گفته حق‌شناس، کارشناس مسائل اقتصاد، رقم تعیین‌شده برای مالیات یعنی 195 هزار میلیارد تومان، سهم 40 درصد اقتصاد ایران است؛ یعنی ما 60 درصد فرار یا معافیت مالیاتی در کشور داریم. در شرایط حاضر دولت باید با قوت و قدرت بیشتری جلوی فرار مالیاتی را بگیرد.


به گفته حق‌شناس، کارشناس مسائل اقتصاد، رقم تعیین‌شده برای مالیات یعنی 195 هزار میلیارد تومان، سهم 40 درصد اقتصاد ایران است؛ یعنی ما 60 درصد فرار یا معافیت مالیاتی در کشور داریم. در شرایط حاضر دولت باید با قوت و قدرت بیشتری جلوی فرار مالیاتی را بگیرد.


هفدهم آذرماه لایحه بودجه سال ۹۹ به‌عنوان سند دخل‌وخرج کشور در سال آینده از سوی رئیس‌جمهور تقدیم مجلس شد. رقم کل این لایحه با رشد ۱۴ درصدی نسبت به بودجه سال ۹۸، به 1988 هزار میلیارد تومان رسیده است. دولت در لایحه بودجه سال آینده کل کشور پیش‌بینی کرده است درآمدهای مالیاتی خود را نزدیک به ۲۷ درصد نسبت به قانون بودجه سال جاری افزایش دهد. یکی از خصوصیت‌های لایحه بودجه ۹۹، کاهش ۶۶ درصدی درآمدهای مورد انتظار از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است که به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد از محل فروش و واگذاری اوراق مالی و واگذاری شرکت‌ها آن را جبران کند.

هادی حق‌شناس، کارشناس مسائل اقتصاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: با توجه با کاهش سهم نفت در بودجه سال آینده دولت مجبور است که ساختار بودجه را تغییر دهد و بخشی از منابع درآمدی خود را بر مبنای مالیات‌ستانی تنظیم کند.

او معتقد است که مالیات تعیین‌شده در لایحه بودجه سال آینده نسبت به تولید ناخالص داخلی کمتر است؛ کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه رقم مالیاتی بیشتری را پرداخت می‌کنند. عدد و رقم مالیات نسبت به بودجه کل کشور 10 درصد است.

حق‌شناس می‌گوید: رقم تعیین‌شده برای مالیات یعنی 195 هزار میلیارد تومان، سهم 40 درصد اقتصاد ایران است؛ یعنی ما 60 درصد فرار یا معافیت مالیاتی در کشور داریم.

به گفته حق‌شناس در شرایط حاضر دولت باید با قوت و قدرت بیشتری جلوی فرار مالیاتی را بگیرد؛ این رقم‌های مالیاتی واقعاً با اقتصاد ایران همخوانی دارد به‌شرط اینکه معافیت‌های مالیاتی هدفمند شود و جلوی فرار مالیاتی گرفته شود.

 حق‌شناس در پاسخ به اینکه دولت چه زیرساختی در اختیار دارد تا مطالبه عدالت مالیاتی را عملیاتی کند؟ می‌گوید: اگر اراده‌ای قوی برای افزایش مودیان مالیاتی وجود داشته باشد، حتماً برای جذب مالیات سازوکار مناسبی تعریف می‌شود. همیشه در تنگناها و در شرایط اضطرار نوآوری و ابتکار عمل دولت‌ها بیشتر می‌شود.

او ادامه می‌دهد: دولت محدودیت شدیدی در حوزه درآمدهای نفتی دارد و از سمتی دیگر بخشی از هزینه جاری اجتناب‌ناپذیر است، لذا به‌اجبار دولت باید مالیات‌ها را وصول کند و در این حوزه به دنبال راهکاری نو هم باشد.

او تاکید می‌کند: اخذ مالیات انتخاب دولت نیست، این یک اجبار است. دولت منابع درآمدی دیگری در اختیار ندارد. این مثال شاید مصداق حال امروز دولت باشد. فردی در شرایط عادی شاید 2 کیلومتر در روز دوندگی کند ولی اگر گرگی به او حمله کند این سرعت به 100 کیلومتر در روز هم می‌رسد؛ این مصداق امروز وضعیت دولت است.

به‌گفته حق‌شناس دولت در حوزه بازنگری در قانون مالیات و کاهش معافیت‌های مالیاتی لایحه‌ای تقدیم مجلس کرده است. راهبرد و جهت‌گیری دولت این است که معافیت‌های مالیاتی به حداقل برسد.

او درباره اینکه آیا در شرایط تحریم تولید و اقتصاد کشور ظرفیت و توان پرداخت مالیات با رقم بالاتر را دارد یا خیر؟ می‌گوید: اول اینکه دولت باید پایه مالیاتی خود را بالاتر ببرد؛ از طرفی در شرایط تحریم و محدودیت واردات و تجارت خارجی باید دولت‌ها ابتکار عمل را دست بگیرند و روی تولید داخلی و حمایت از تولید برای ظرفیت بخشی به آن تلاش کنند. تحریم‌ها و بودجه بدون نفت فرصتی است که باید از آن برای رونق بخشیدن به اقتصاد و اصلاح ساختار اقتصادی بهره برد.
+ 0
مخالفم - 0
منبع: http://otaghiranonline.ir/news/31434
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468

منتخب هفته

روند واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی ناامیدکننده است

روند واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی ناامیدکننده است

انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران می‌گوید: اگر در بودجه سال آینده به واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام توجه شود نتیجه آن 700-800…
اعلام پالایش ثبت‌‌نام‌ کنندگان مسکن ملی تا چند روز آینده

اعلام پالایش ثبت‌‌نام‌ کنندگان مسکن ملی تا چند روز آینده

به گفته معاون امور مسکن وزارت راه و شهرسازی اطلاعات بیش از 750 هزار نفر برای مسکن ملی مورد بررسی قرار گرفته، و نتیجه آن…
اتهام به کیفیت شیر خلاف واقعیت و منافع ملی است

اتهام به کیفیت شیر خلاف واقعیت و منافع ملی است

غلامعلی سلیمانی مدیر عامل کاله در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: دامن زدن به حواشی بی‌اساس وجود آفلاتوکسین…
اصلاح عوارض صادراتی برخی کالاهای معدنی

اصلاح عوارض صادراتی برخی کالاهای معدنی

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، کاهش عوارض صادراتی برخی مواد معدنی و صنایع…
? - خشت به خشت? -  کمپینی برای کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

? - خشت به خشت? - کمپینی برای کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

هیات رئیسه کمیسیون مسئولیت های اجتماعی و تشکل های اتاق بازرگانی در راستای حمایت از سیل زدگان سیستان و بلوچستان تشکیل…
نقدینگی پایین مهم ترین دلیل شکست استارتاپ ها درایران -  ضرورت وضع ادبیات حقوقی در حوزه کسب و کارهای دانش بنیان

نقدینگی پایین مهم ترین دلیل شکست استارتاپ ها درایران - ضرورت وضع ادبیات حقوقی در حوزه کسب و کارهای دانش بنیان

در نشست بایسته های حقوقی قراردادهای کسب و کار دانش بنیان که به همت کمیسیون حقوقی و پارلمانی اتاق بازرگانی اصفهان برگزار…
آفت سهمیه‌بندی در اقتصاد

آفت سهمیه‌بندی در اقتصاد

با اصلاح سیاستی، چرخه سالم رقابت، بهره‌وری، سودآوری، سرمایه‌گذاری شرکتی و منفعت‌رسانی اجتماعی جایگزین چرخه معیوب خواهد…
نشست فرصت‌های صادراتی با کشور چین 7 بهمن برگزار می‌شود

نشست فرصت‌های صادراتی با کشور چین 7 بهمن برگزار می‌شود

نشست فرصت‌های صادراتی و تبیین سیاست‌های جدید تجاری با کشور چین به همت اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین دوشنبه 7 بهمن…

© تمامی حقوق این سایت برای اصفهان تحول محفوظ است.

طراحی وب سایت خبری