اصفهان تحول ,آخرین تحولات سیاسی و اقتصادی اصفهان

ضرورت ایجاد هیات های منصفه اقتصادی در محاکم قضائی

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در نخستین بخش از دوره عمومی آموزش داوری با موضوع مبانی و مفاهیم حقوق و رویه داوری که در اتاق بازرگانی اصفهان تشکیل شد، گفت: فعالان اقتصادی با جدیت به دنبال استقرار یک هیات منصفه اقتصادی در دادگاه‌ها هستند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان در ابتدای این دوره مسعود گلشیرازی، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان داوری را لازمه یک جامعه سالم به منظور ایجاد صلح و سازش در حل اختلافات دانست و گفت: در آموزه‌های دینی نیز به صراحت بر قضاوت تاکید شده است.
وی با تاکید بر اینکه یک داور باید به طور دقیق و به‌دور از هوای نفس تصمیم‌گیری کند، افزود: نخستین ویژگی داور در این راستا داشتن جد و جهد ویژه در تربیت نفس است و تا این مهم تحقق نیافته باشد، نباید برکرسی قضاوت و داوری نشست. رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه با ابراز تاسف از افزایش ورودی پرونده های قضائی در کشور، این امر را ناشی از گسست در فرهنگ اجتماعی دانست و گفت: بر اساس آخرین آمار متاسفانه وضعیت سرمایه اجتماعی در اصفهان مطلوب نبوده و بالتبع ورود پرونده های قضائی در اصفهان افزایش یافته است.
گلشیرازی وجود داوران مصلح و جامعه‌ای که قبل از اقدام خود را داور بداند و ایجاد عزم جدی را در مطلوب شدن وضعیت سرمایه اجتماعی و کاهش پرونده‌ها در مراجع قضائی موثر دانست و تاکید کرد: نباید به داوری به عنوان کسب نگریست؛ داوری یک خدمت است.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان از عزم جدی فعالان اقتصادی بر استقرار هیات منصفه اقتصادی در کنار قاضی در محاکم قضائی خبر داد و گفت: با تشکیل هیات منصفه، جوانب فعل مورد نظر در دادگاه از دیدگاه‌های مختلف بررسی خواهد شد.
گلشیرازی با ابراز خرسندی از عزم جدی به وجود آمده در مقابله با فساد تصریح کرد: ایجاد اقتصاد بارور در گرو مبارزه با فساد سازمان یافته است.
در ادامه کامران پورجوهری، رئیس مرکز داوری اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه مرکز داوری اتاق ایران بر اساس بند «ه » ماده 5 قانون اتاق بازرگانی مبنی بر وظیفه حکمیت و حل اختلاف دعاوی بین تجار و مسایل مربوط به فعالان اقتصادی در سال 1380 تشکیل شد، گفت: در اواسط سال 1380 نیز مجوز ایجاد دفاتر شهرستانی در اتاق های بازرگانی صادر شد و مرکز داوری اتاق بازرگانی اصفهان نیز در سال 89 به عنوان اولین مراکز استانی داوری به صورت رسمی شروع به فعالیت نمود.
وی افزود: هم اکنون 37 نفر داور، حقوقدان و کارشناس زبده استانی و کشوری در این مرکز مشغول فعالیت اند.
همچنین یداله عسگری، عضو هیات علمی دانشگاه، وکیل پایه یک دادگستری و داور مرکز داوری اتاق ایران، رشته حقوق را بسیار مقدس دانست و گفت: هدف حقوق اجرای عدالت است و در طول تاریخ همه قیام‌ها و انقلاب‌ها در راستای عدالت‌خواهی بوده است.
وی با ابراز تاسف از نبودِ قانونی مترقی در حوزه داوری تصریح کرد: خوشبختانه هم اکنون در قوه قضائیه لایحه داوری در شرف تدوین است و بر این اساس لایحه جامع داوری در یک قانون دیده خواهد شد.
عسگری داوری را نوعی قضاوت خصوصی دانست و تاکید کرد: داوری مهم‌ترین و رایج‌ترین شیوه رفع خصومت و فصل دعاوی مدنی در بسیاری از کشورهاست.
وی در ادامه توضیحاتی درخصوص روش‌های حل و فصل اختلافات با تاکید بر داوری، ارکان، انواع، آثار، استقلال شرط داوری و ویژگی‌های قرارداد داوری ارائه نمود.
 

 

-----------

توجه: انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی اصفهان تحول لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.+ 0
مخالفم - 0
منبع: http://eccim.com/news/2605/ضرورت-ایجاد-هیات-های-منصفه-اقتصادی-در-محاکم-قضائی-.html
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468

منتخب هفته

کاهش وابستگی بودجه به نفت، دولت را پاسخگو می‌کند

کاهش وابستگی بودجه به نفت، دولت را پاسخگو می‌کند

به‌گفته محمدقلی یوسفی، اگر درآمدهای نفتی وارد بودجه جاری کشور نشود، در این صورت تعداد وعده‌های عمل نشده دولت پایین…
مهم‌ترین تنگنای ساختاری صنعت، عدم تغذیه مناسب از نظام مالی است

مهم‌ترین تنگنای ساختاری صنعت، عدم تغذیه مناسب از نظام مالی است

نشست صبحانه کاری فعالان اقتصادی با وزیر صنعت و معاونانش، در اتاق ایران برگزار شد. غلامحسین شافعی در این نشست تاکید کرد:…
ترامپ فرمان تحریم اقتصاد ترکیه را صادر کرد

ترامپ فرمان تحریم اقتصاد ترکیه را صادر کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا فرمان اجرای محدودیت‌های جدید علیه ترکیه شامل تحریم دو وزیر ترکیه و افزایش تعرفه وارداتی…
نمایشگاه جامع صنعت ساختمان

نمایشگاه جامع صنعت ساختمان

بازدید از نمایشگاه جامع صنعت ساختمان گزارش تصویری بازدید از نمایشگاه جامع صنعت ساختمان مهر ماه 98 ----------- توجه:…
تدوین برنامه توسعه باید در دستور کار چپ و راست باشد

تدوین برنامه توسعه باید در دستور کار چپ و راست باشد

تغییر موضع جناح حاکم سرمایه‌داری بر دولت ایالات متحده آمریکا از جهانی‌شدن تحمیلی اقتصاد به ملی‌گرایی افراطی، اعلان…
ارتقای آموزش و ایجاد انگیزه در فضای اکوسیستم استارتاپی اصفهان ره آورد  مرکز نوآوری و کسب و کارهای نوپا اتاق بازرگانی اصفهان

ارتقای آموزش و ایجاد انگیزه در فضای اکوسیستم استارتاپی اصفهان ره آورد مرکز نوآوری و کسب و کارهای نوپا اتاق بازرگانی…

در نخستین رویداد نوآوری «مدیر آپ» تاکید شد: مهم‌ترین هدف مرکز نوآوری و کسب‌وکارهای نوپای اتاق بازرگانی اصفهان ارتقای…
نمایشگاه هزینه نیست سرمایه گذاری است

نمایشگاه هزینه نیست سرمایه گذاری است

در کارگاه آموزشی چگونگی حضور اثربخش در نمایشگاههای داخلی و خارجی که در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد تاکید گردید:…
ثبات، در اقتصاد بیمار معنا ندارد

ثبات، در اقتصاد بیمار معنا ندارد

امروز نه در ثبات، نه در آرامش بعد از طوفان، که در رکود ایستاده‌ایم. سیســـتم به‌هم‌پیوسته اقتصاد موجب می‌شود که اگر یکی…

© تمامی حقوق این سایت برای اصفهان تحول محفوظ است.

طراحی وب سایت خبری